Stiefel Interactive

Bemutatkozik az Equal Sports – podcast leirat

Még januárban készített velem telefonos interjút Nagy Zsombor podcaster az éppen elstartoló vállalkozásom kapcsán. Ennek szöveges leiratát tesszük most közzé.

Ép testben ép lélek – tartja a mára már eléggé elcsépelt ókori mondás, melyet minden életmódváltó program a zászlajára tűz. De szerencsénkre vannak kezdeményezések, amelyek hiteles hordozói lehetnek ennek a zászlónak. Dubicz Zoltán tényleg komolyan gondolja a segítségnyújtást, ezt bizonyítja nemrég indított vállalkozása, az Equal Sports, ahol nem csak a bicepszünkre, hanem a lelkünkre is gyúrhatunk. Hogy ez mit is jelent pontosan, azt maga a megálmodó mondja el nekünk.

Szervusz, üdvözöllek így telefonon keresztül, Zoli.

Szia Zsombor!

Jól értettem, te már ott vagy most jelenleg a stúdióban?

Igen-igen, jelenleg még csak mellékállásban dolgozom a vállalkozásomban, és (éljen a közigazgatás) pénteken a munkaidő 14:00 órakor véget ér, így át tudtam sietni a stúdióba, hogy nyugodt keretek között tudjunk beszélgetni.

Szuper, ezúton is köszönöm neked. Jó is, hogy említetted, hogy közigazgatásban dolgozol, hogyan jött egy ennyire más típusú vállalkozás a képbe?

Ez két tőről fakad, az egyik az egy teljesen saját élmény alapú dolog: gimnazista korom után abbahagytam az aktív sportolást és így az évek előrehaladtával rakódtak le azok a fránya kilók és amikor 14-16 kiló súlyfelesleggel ráálltam a mérlegre, akkor úgy döntöttem, hogy változtatni kell. Ez 2017-ben volt, ekkor egy személyi edző segítségét kértem. Megtanultam, hogy ha figyelünk az étkezésünkre, a mentális egészségünkre és egyébként mozgunk is, akkor sokkal jobban érezhetjük magunkat a bőrünkben. A másik pedig: tíz-tizenkét év közigazgatásban eltöltött év után, harminckét évesen, amikor azt érzi az ember, hogy lassan a kiégés tünetei mutatkoznak rajta, akkor elgondolkodik, hogy mi legyen a B verzió?

Így a saját, abszolút pozitív élményemre alapozva elkezdtem utána járni, hogy a sportszakmába mi a belépő szint – vannak különböző képzések, ezeket elvégeztem, és a tavalyi év nyarán indult a keresés: pontosan hol, milyen mértékben, milyen léptékben tudnék egy mozgás- és életmódstúdiót berendezni. Ez decemberre ért be, kibéreltünk egy lakást a Lágymányosi utcában Budapesten a XI. kerületben, berendeztük és idén januárban elindult a próbaüzem.

Gratulálok hozzá! Ha jól tudom, akkor nem csak személyi edzői tapasztalatod van, de gyerekkorodból hozod a sportszeretetet.

Igen, a bátyám kezdett el cselgáncsozni Solton az ottani atlétikai klubban. Én nagyon szerettem volna követni, de a szüleim egészen 10 éves koromig nem hagyták, hogy magába szippantson a versenysport. Viszont 10 évesen beiratkoztam végre cselgáncsoktatásra és 8 éven keresztül – nem teljesen verseny szinten – elég aktív módon űztem ezt a sportot: heti három edzés, nyáron edzőtáborok, hétvégéken versenyek.

Említetted is most, hogy heti három edzés volt anno. Ha valaki hozzátok elmegy, akkor mire számíthat például edzés számban?

Ez nagyon egyéni – a stúdió alapvetése szerint egyszerre kell figyelnünk a testi, a lelki és a szellemi egészségünkre – de az átlagos ajánlás a heti kétszer 60-90 perc mozgás lenne. E mellé csatlakozik fel a stúdióban a szellemi és a lelki vonal. Aki tehát felkeres minket és csatlakozik hozzánk, akkor akár az egész heti egészségfejlesztését meg tudja nálunk oldani: mozgással, beszélgetéssel, terápiával, önismereti feladatokkal igyekszünk egy komplex szolgáltatási spektrumot alkotni – ezzel testi-lelki egyensúlyt biztosítani.

Nehéz elképzelnem magam előtt, mert a klasszikus edzőtermekbe bemész egy sporttáskával, átöltözöl, lenyomod az edzést, lezuhanyzol és indulsz haza; nálatok nem látom a helyét egy terápiának. Egymás után vannak ezek az alkalmak, vagy minden napra valami más?

Ez abszolút egyénfüggő. A napokban indítottam el egy önismereti programot az egyik vendégemmel. Ez egy 10 alkalmas program, ahol a 90 perces alkalomakból az első 20-25 percben önsimereti feladatokat oldunk meg, kicsit beszélgetünk – itt zajlik a belső munka. Majd a fennmaradó közel 1 órában a mozgásos tevékenység, mozgástanítás zajlik. A holnapi napon pedig jön egy kollégám-barátom, ő pedig egy idézőjeles „gyorstalpaló”, három alkalmas bérletet vásárolt: vele 1,5-1,5 órában alapvető mozgásmintákat fogunk elsajátítani, hogy ő otthon ezeket magától is tudja majd kivitelezni.

Miért tartod fontosnak azt, hogy egyszerre fejlődjön lélek és test? Jobb eredményeket lehet ezzel elérni?

Abszolút jobb eredményeket lehet elérni. Visszautalnék itt az empirikus élményemre: én nem csupán edzőterembe jártam 2017-ben, hogy súlyt veszítsek, de önismereti feladatokat és tréningeket is végeztem, jártam terápiás ülésekre is. Úgy tapasztaltam, hogy nagy segítség tud lenni ez a komplexitás, szemléletformáló hatása van, segíthet új látásmódba helyezni az egész egészségfejlesztést. Így könnyebben sikerülhet balanszot elérni az életben.

Erről mesélj még kérlek egy kicsit. Ha mezei emberként gondolkodom, akkor el tudok menni külön pszichológushoz meg külön edzőterembe is. Hogyan kapcsolódik össze ez a kettő és miért érdemes inkább ezt a módszert választani?

Vagy egy vlogger hölgy a Facebook-on, aki megalkotta a „lelki edzőterem” szókapcsolatot. Ez engem nagyon megfogott, ezért maga a stúdió egy fizikai és lelki edzőterem lett. Azt vettem észre, hogy napjaink embere nem ér rá, siet. Gyorsan, azonnal, itt-és-most akar megoldást a problémáira. El lehet menni külön szakemberhez étkezési tanácsokért, életvezetési tanácsokért, testmozgással kapcsolatos tanácsokért, de ha ezeket egy helyen, szép és barátságos környezetben szakemberektől megkaphatod, akkor érzésem szerint ez jobb választás.

Amiket most említettél: étkezési, életvezetési és testmozgási tanácsadások –  ezeket mind te nyújtod, vagy vannak más kollégák?

Én a funkcionális mozgástanítás részét tudom adni, illetve a stúdió szervezését – van egy külön terápiás szobánk, ahol coach-ok, pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek, dietetikusok tudnak foglalkozásokat tartani; van egy nagyobb szobánk, ahol esetlegesen több fős, workshop jellegű foglalkozások zajlanak. Igyekszem én lenni a kapocs a szakemberek és a hozzánk érkező érdeklődő vendégek között.

A vendégekre is térjünk ki egy kicsit – az év elején biztosan sokan tettek fogadalmat, hogy mostantól minden nap, vagy legalább heti kétszer, háromszor mozognak. Ha titeket választanak, akkor mire számíthatnak első alkalommal, amikor hozzátok érkeznek?

A cél meghatározása lesz az, amivel a közös munka indul. Sokan jönnek irreális célkitűzésekkel: kettő hónap alatt Schwarzenegger testet szeretnének, hiszen májusban-júniusban, előszezonban már megyünk nyaralni és a parton villantani kell a beach body-t. Az ilyen irreális célkitűzéseket kell nekünk valós és elérhető célkitűzésekké formálni. Ha irreális az elvárás, akkor nem fog sikerülni elérni a célt, ami egy kudarcélmény lehet és ekkor bekapcsolnak a „nekem ez nem megy”, „megint nem jött össze”, „inkább hagyom a fenébe” típusú önsorsrontó gondolatok.

Először tisztázzuk az elérhető célokat, majd bemutatjuk azt a módszertant, amivel mi itt az Equal-ban dolgozunk. Természetesen megismertetjük a vendéget az edzés eszközökkel és terápiás lehetőségeinkkel is – és a teljesség kedvéért már az első alkalommal mozgásos foglalkozás is zajlik. Ezek alapján el tudja dönteni a vendég, hogy szimpatikus-e számára a szolgáltatási csomagunk vagy nem, csatlakozna a programhoz, vagy inkább ő mást keres. Nálunk nem elérhetőek az átlagos fitnesztermi nagy lapsúlyos gépek, mi nem dobáljuk a súlyokat, és nem is pumpáljuk fel fitneszmodellnek a vendégeinket. Visszacsatolva: a test-lélek-szellem háromszögben segítünk balanszírozni, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebb emberek kerüljenek ki tőlünk.

Ha azt kellene meghatároznod, hogy mit jelent az, hogy lelkileg és fizikailag is egészséges valaki – mik a legfontosabb pontok, amiket érdemes lenne szem előtt tartanunk?

Azt tudom mondani, hogy aki balanszban van önmagával az említett három területen, a stressz kezelő képessége sokkal jobb, mint az átlagnak: nehezen lehet kimozdítani ebből az egyensúlyi állapotból, törekszik arra, hogy higgadt maradjon és hideg fejjel végig tudjon gondolni helyzeteket és a saját életét, a családja és a környezete által befolyásolt életét tudja irányítani.

És ti ezt garantáljátok, hogy megkapjuk nálatok?

Azt tudjuk garantálni, hogy fogjuk a vendég kezét és megpróbáljuk megtalálni azokat a metódusokat, amivel ez nála elérhető. Mindenki másképp működik. Például aki 15 éve nem reggelizik, azt nem tudom 3 nap alatt rávenni arra, hogy kötelezően reggelizzen – nála vélhetően más megoldást kell találni. Nem tudunk és nem is akarunk guruk, fitnesz könyvek és „megmondóemberek” által összeírt dolgokat ráerőltetni az emberekre. Megpróbáljuk személyre szabni, egyedivé tenni és megtalálni azokat a módszereket, ami egyénenként működhetnek de egyénenként változnak.

Ha esetleg valaki nem teheti meg, hogy ellátogasson hozzátok, mik azok a tanácsok amik segíthetnek nekik az életvezetésben – akár fizikailag, akár lelkileg?

Az első tanácsom: állítsa le a social mediában az okos, vagy inkább okosnak tűnő megmondó-emberek követését. A mindig-mindig új és új szuperdiéta, belső béke keresése program, posztok, bejegyzések és értékesítések nagyon nagy károkat tudnak okozni. Ne hagyjuk magunkat befolyásolni olyan emberek által, akiknél nincs ott a bölcsek köve. Ezzel nem állítom, hogy a bölcsek köve nálunk van, de mi kellő figyelemmel összeállított egyedi terv alapján dolgozunk együtt a vendégeinkkel. Aki önmaga vág bele életmódváltásba, az fektesse bele az energiát a kutatómunkába, hiteles forrásból próbáljon tájékozódni és ne a celebvilágból vagy influenszer világból válasszon magának tanácsadót.

Ez azért elég nehéz: interneten keresztül tájékozódni hiteles forrásból?

Aki internetről tájékozódna, az próbáljon meg szakmai szervezete honlapján körbenézni. Ha ez étkezés, akkor a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének honlapján; ha ez mozgás, akkor akár a Testnevelési Egyetem honlapján vagy az ott lévő aloldalakon. Meg lehet találni azokat a hiteles internetes forrásokat, amik országos lefedettségű szakmai szervezetek gondoznak.

Tévhiteket tudnál-e mondani nekünk? Vannak-e tévhitek, amiket sokan nap-mint-nap csinálnak, de igazából nem kellene?

Amitől az utóbbi időben égnek áll az összes szál hajam az az ismétlődően visszatérő méregtelenítő-lúgosító kúrák és diéták. Ez egy jó nagy hiba, amit el tud követni az ember. A méregtelenítésre az evolúció kitalálta nekünk a májat. Azért van májunk, hogy a méregtelenítést ő végezze el.

A lúgosító kúra kapcsán: ha mi mesterségesen megpróbáljuk eltolni a testünk pH értékét lúgos irányba, akkor a szervezetünk minden energiájával azért fog küzdeni, hogy visszaállítsa magát egyensúlyi állapotba, az állandó pH értékét fenntartsa. Jól ki van találva az emberi test, jól ki van találva a biológiai működésünk, ne üljünk fel városi legendáknak.

Interjú – Bevásárló és Tematikus Utcák (BUM)

Áprilisban forgatáson járt nálunk a Bevásárló és Tematikus Utcák Menedzsmentjének csapata (BUM), a beszélgetésünkről szóló blogbejegyzést alább olvashatjátok. Az Equal Sports a Bartók Béla Boulevard közösségének egyik legújabb tagja. Egy…
Tovább

Bemutatkozik az Equal Sports – podcast leirat

Még januárban készített velem telefonos interjút Nagy Zsombor podcaster az éppen elstartoló vállalkozásom kapcsán. Ennek szöveges leiratát tesszük most közzé. Ép testben ép lélek – tartja a mára már eléggé…
Tovább

Folyton éhes vagy, ha diétázol?

Melyek a leglaktatóbb ételek, amelyek a legtovább jóllakottság érzést okoznak? 1995-ben rangsorolták először ezen szempont szerint az ételeket. (A satiety index of common foods) 38 gyakran fogyasztott ételből egységesen 240…
Tovább

Hangulatbefolyásoló life hack

Manapság mindenki mindenre gyors, azonnali és praktikus megoldásra vágyik, mindenre van „life hack”. Megosztunk veletek egy ilyen life hack-et – ami „véletlenül” egybecseng az Equal komplex szemléletével is: a közérzetünk,…
Tovább
Equal Sports - D vitamin

D vitamin

Magyarországon a felnőtt lakosság jelentős hányada D vitaminhiányban szenved. D vitamin szükségletünk legnagyobb része a bőrünkben keletkezik UV sugárzás hatására. Ahhoz, hogy megfelelő mennyiség keletkezzen, naponta 20 percet kellene 40%-os…
Tovább
Teljes életmódváltáshoz nyújtunk fizikai és mentális támogatást szakembereink segítségével.

Elérhetőség

1111 Budapest, Lágymányosi u. 7.
24-es kapucsengő
info@equal-sports.com
+36 20 562 8371

Kövess minket:

Equal Sports © 2023 Minden jog fenntartva. | Készítette: zoltay.fruzsina@gmail.com